کنسول های نسل هفتم

مایکروسافت طعم شیرین این تجارت را چشیده و حالا یکی از ارکان این عرصه به حساب می‌آید در سال ۲۰۰۵ با عرضه Xbox ۳۶۰ نسل تازه‌ای از کنسول‌های بازی را که به اصطلاح کنسول های نسل هفتم میگوییم معرفی کرد. مایکروسافت با معرفی سه مدل از Xbox ۳۶۰ موفق به فروش بیش از ۸۴ میلیون نسخه از این دستگاه شد.
کاربران در این نسل با پیشرفت شگرفی از جمله بازی‌هایی با کیفیت HD، ورود سنسور‌های حرکتی، افزایش چندین برابری هوش مصنوعی و… در بازی‌ها روبه رو شدند.
سونی هم در سال ۲۰۰۶ محصول بعدی خود یعنی پلی استیشن ۳ یا PS۳ را معرفی کرد، این اولین کنسولی بود که از دیسک‌های بلو-ری برای خواندن اطاعات استفاده می‌کرد و تا کنون ۸۰ میلیون از این محصول به فروش رفته است.
با عرضه نیتندو وی (Wii) شاهد یک محصول جدید با قابلیت‌های خیلی جالب روبرو هستیم. کمپانی خوش نام نیتندو که از همان ابتدای کار دنبال نوآوری و خلاقیت بوده است، کنترلر این دستگاه را مجهز به سنسور‌های حرکتی کرده تا کاربران را در حین بازی درگیر کند و برای انجام دستور‌ها شخص بازی کن هم فعالیت بدی داشته باشد. با توجه به اتهاماتی که پشت سر بازی‌های رایانه‌ای مبنی بر تنبلی و بی تحرکی بازی کن‌ها همیشه بوده است، نیتندو با این محصول و نوآوری که انجام داد کاربران را درگیر بازی می‌کند و موجب تحرک و فعالیت بدنی آن‌ها می‌شود. فروش خوب ۱۰۱ میلیونی از این دستگاه نشان می‌دهد که تا جای ممکن نیز موفق عمل کرده و رضایت کاربران را به همراه داشته است.