کنسول های نسل ششم

تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت، خلاقیت‌ها زیاد بازار‌های چند میلیون دلاری و رواج بازی‌های کامپیوتری دیگر باعثت این شد که چیزی جلو دار این صنعت نباشد و شرکت‌ها در رقبابت با یکدیگر هرکدام محصولی را معرفی میکردند، کمپین‌های تبلیغاتی را برای معرفی محصولات خود به راه می‌انداختند، کنسول‌های بازی خانگی وارد نسل جدیدی شدند و بازیکن‌ها رو شگفت زده و خوشحال میکردند و دنیای بازی با استفاده از کنسول های نسل ششم رنگ و بوی دیگر گرفت.
کنسول دریم کست سگا، اولین کنسول نسل ۶ و البته آخرین کنسول سگا محسوب می‌شود. با اینکه این محصول ارزان‌تر از سگا ساترن بود و یا حتی مودم داخلی برای اتصال به شبکه داشت، اما در رقابت با پلی استیشن ۲ شکست خورد و سگا هم تصمیم گرفت که دیگر به تولید کنسول‌های بازی پایان دهد و به عنوان شرکت‌های دسته سومی به فعالیت خود ادامه دهد.
سونی با معرفی و فروش پلی استیشن ۲ بار دیگر موفقیت تجاری نسل قبل را تکرار کرد و این بار حتی رکورد قبلی خودش را با فروش ۱۵۵ میلیون نخسه شکست بیش از ۳۸۰۰ عنوان بازی برای این کنسول معرفی شد و تبدیل به پرفروش‌ترین کنسول بازی‌های خانگی در تمامی تاریخ شد.
غول بزرگ کامپیوتری یعنی مایکروسافت که قبلا هم تجربه در این صنعت رو داشته است این بار با یک محصول بسیار جالب به نام Xbox وارد این رقابت شد، ردموندی‌ها با دانش نرم افزاری و شبکه‌های کامپیوتری که داشتند اقدام به راه اندازی سرویس Xbox Live کردند این سرویس پولی به کاربران اجازه میداد که محتوا را از اینترنت دانلود کرده و یا با دیگر کاربران به بحث و تبادل نظر بپردازند. ایکس باکس تا سال ۲۰۰۹ یعنی زمانی که فروشش متوقف شد چیزی بالغ بر ۲۴ میلیون دستگاه فروخت. نکته جالب اینکه بعد از آتاری جگوار این اولین کنسولی بود که توسط یک شرکت آمریکای معرفی می‌شد.
نیتندو در سال ۲۰۰۱ کنسول گیم کیوب خودش را معرفی کرد این کنسول هم از قالبیت‌های جالبی برخوردار است از جمله اینکه برای اولین بار بود که در کنسول‌های این شرکت از دیسک نوری استفاده می‌شد، اما برخلاف دیسک‌های دی وی دی که متداول دیگر برند‌ها بود از دیسک‌های اختصاصی خودش که چیزی شبیه مینی دی وی دی بود با ظرفیت یک و نیم گیگ استفاده میکرد؛ و تا زمان توفقش در سال ۲۰۰۷ چیزی حدود ۲۱ میلیون نسخه فروخت.